oprogramowanie szpiegowskie

Jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w swoim telefonie?

Przez ostatnie lata telefony komórkowe niezwykle się rozwinęły. Jeszcze do niedawna służyły nam jedynie do dzwonienia i wysyłania smsów, dzisiaj jesteśmy w stanie za ich pomocą zrobić niemal to samo, co na laptopie. Począwszy od zagrywania się w gry mobilne i emulowane z innych platform, skończywszy na przeglądaniu stron internetowych. Nierzadko decydujemy się na pobieranie nowych aplikacji ze sklepu google, by umilić sobie czas lub po prostu ułatwić jakąś czynność – np. dzięki aplikacjom „poradnikowym”. Wiążą się z tym niestety pewne niechciane zagrożenia, które nie raz zapewne spotkaliśmy w ulubionym serialu czy w ogólnie w telewizji. Jak się okazuje, może to się przytrafić każdemu. Chodzi oczywiście o aplikacje szpiegowskie! W tym artykule przedstawię wam kilka wskazówek na temat tego, jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie komórkowym.

Czym jest oprogramowanie szpiegowskie?

Zatem jak sprawdzić, czy mamy zainstalowany program szpiegowski na telefonie? Myślę, że na samym początku warto zadać sobie pytanie, czym w ogóle jest takie oprogramowanie? Oprogramowanie szpiegowskie – inaczej spyware, jest to nic innego jak oprogramowanie gromadzące nasze dane i ewentualne ich przesyłanie. Przeważnie podczas instalacji takowego przyznajemy mu uprawnienia do wykonywania powierzonych mu celów. Nie są tutaj wykorzystywane metody znane z komputerów osobistych, np. sławny i znany wielu użytkownikom facebooka phishing. Oprogramowanie szpiegowskie zwykle jest bardziej wyrafinowane i działa w tle.  Do jednych z często stosowanych programów szpiegowskich na telefon zalicza się między innymi SpyPhone.

Spyware, czyli jak sprawdzić, czy telefon jest podsłuchiwany?

Pierwszym symptomem, z jakim najprawdopodobniej się zetkniemy, będzie nadmierne zużycie procesora. Jeśli jest ono zbyt duże, bateria telefonu nagrzeje się, jednocześnie się rozładowując. Zauważyłeś, że telefon mimo braku Twojej ingerencji pozbywa się w mgnieniu oka kresek baterii? Możliwe, że jest to czas, w którym powinieneś zainteresować się przeciwdziałaniem. Szpiega android jak wykryć inaczej? Nawet jeśli telefon w żaden sposób nie daje nam znać o potencjalnym zagrożeniu, warto zaopatrzyć się w program antywirusowy. Świetnym rozwiązaniem będzie darmowa wersja programu Kaspersky na Androida. Po takim działaniu nie będziesz musiał już zadawać sobie pytań typu – jak usunąć szpiega z telefonu?

Oprogramowanie szpiegowskie w telefonie jak usunąć, chciałby wiedzieć każdy. Jest to przydatna wiedza, szczególnie w obecnych czasach. Zdarza się, że znamy lokalizację takiej aplikacji. W sytuacji, gdy masz stuprocentową pewność jej ulokowania, możesz pozbyć się jej bez większego zastanowienia, postępując w taki sam sposób, jak gdyby tyczyło się to każdego innego oprogramowania – niekoniecznie złośliwego. Szpieg w telefonie jak wykryje, że oprogramowanie zostało usunięte, może próbować ponownie zaimplementować swoją aplikację na nasze urządzenie. Musimy być na to gotowi.

Lista podejrzanych zachowań naszego urządzenia:

  • Szybkie zużycie się baterii
  • Częste zacinanie się telefonu komórkowego
  • Wolne łączenie się przy próbach połączenia
  • Urządzenie może poprosić cię o ponowne zalogowanie do niektórych aplikacji

Jeśli nie jesteś zdecydowany z bezpośrednim przeciwdziałaniem, dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do odpowiedniego punktu. 

Najsłynniejsze oprogramowanie szpiegowskie na telefon.

Do najczęściej spotykanych programów szpiegowskich na telefon kwalifikuje się SpyOn. Jest to aplikacja szpiegowska na abonament, oferująca między innymi możliwość uzyskania dostępu do zdjęć, historii połączeń czy lokalizacji GPS. Jest to mniej inwazyjna metoda zdobywania danych. Tego typu aplikacje nierzadko stosuje się w rodzinach patologicznych, w celu inwigilacji osoby działającej na swoją niekorzyść.

Bycie ostrożnym w sieci jest niezwykle ważne. By zapobiec ingerencji niechcianego oprogramowania, dobrym nawykiem jest instalacja antywirusa przy pierwszej okazji. Pamiętajmy, że brak ostrożności może nas wiele kosztować. 

One thought on “Jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w swoim telefonie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

waga w telefonie Previous post Waga w telefonie w formie aplikacji – jak działa?
Next post Jak znaleźć numer telefonu stacjonarnego lub komórkowego osoby prywatnej?